Get Connected
  • facebook
  • twitter
Print

Prep track: Class A State meet qualifiers

2013 State Track & Field Championships
Friday-Saturday
At Laidley Field
Class A Boys Qualifiers

100 meters: Alex Doak, Tyler Consolidated 11.43; Shayne Hinkle, Clay-Battelle 11.54; Stephen Rogalski, Magnolia 11.54; Jordan Tucker, Buffalo 11.64; Jacob Ortiz, Wahama 11.68; Jonathan Gore, Fayetteville 11.70; Josh Parker, East Hardy 11.77; Matt Zlatkind, Williamstown 11.77; Kage Rohde, Magnolia 11.83; Jonah Flynn, Pendleton County 11.90; Drew Bidwell, Paden City 11.91; Trace Hart, Williamstown 11.92; Mitchell Mason, Tucker County 11.92; Ethan Barker, Midland Trail 11.98; Ryan Edwards, Charleston Catholic 12.01; Tracey Lovins, Fayetteville 12.18

200: Doak, Tyler Consolidated 22.82; Gore, Fayetteville 23.19; Rogalski, Magnolia 23.22; Barker, Midland Trail 23.43; Hinkle, Clay-Battelle 23.53; Hart, Williamstown 23.58; Zach Cottrill, Doddridge County 23.63; Zlatkind, Williamstown 23.79; Ortiz, Wahama 23.86; Tucker, Buffalo 24.12; Zach Hall, Cameron 24.22; Chris Freeman, Tucker County 24.26; Flynn, Pendleton County 24.56; Asa Ricketts, South Harrison 24.73; Charles Burdette, Midland Trail 24.85

400: Nathan Tolley, Clay-Battelle 50.37; Rogalski, Magnolia 50.93; Doak, Tyler Consolidated 51.65; Cottrill, Doddridge County 51.74; Rohde, Magnolia 52.33; Jason Lockhart, Williamstown 52.37; Zachery Bennett, Richwood 53.05; Jonathan Taylor, Calhoun County 53.29; Freeman, Tucker County 53.49; Isaiah Robinson, Buffalo 53.59; David Beazel, Bishop Donahue 53.83; Ian Nichols, Tucker County 53.90; Tracey Lovins, Fayetteville 53.97; Garrett Smith, Greenbrier West 54.62; Boston Evans, Wirt County 54.62; William McCallister, Tucker County 55.59

800: Dylan Rich, Buffalo 2:00.66; Robinson, Buffalo 2:04.02; Lockhart, Williamstown 2:06.21; Logan Kerby, Wirt County 2:06.42; Taylor, Calhoun County 2:06.85; Jordan Whitehair, St. Marys 2:07.03; James Haught, Magnolia 2:09.07; Caleb Cottrill, St. Marys 2:10.02; Devon Steele, Midland Trail 2:10.98; Dakota Clere, Meadow Bridge 2:11.00; Beazel, Bishop Donahue 2:11.66; Nichols, Tucker County; Holden Moore, Hundred 2:13.13; Nathaniel Selbe, Sherman 2:13.35; Travis Murphy, Union 2:13.50; Addison Hill, Pendleton County 2:18.17

1,600: Rich, Buffalo 4:33.91; Caden McClanahan, Charleston Catholic 4:35.90; Caleb Moore, Doddridge County 4:38.80; Marcus Black, Charleston Catholic 4:40.34; Chandler Antill, Williamstown 4:40.99; Kerby, Wirt County 4:41.36; Whitehair, St. Marys 4:45.71; Matthew Zorn, Doddridge County 4:48.08; Haught, Magnolia 5:03.14; Ryan Dalrymple, Tyler Consolidated 5:05.85; Steele, Midland Trail 5:06.74; Garrett Wilkins, South Harrison 5:10.98; Dallas Lesher, Midland Trail 5:17.93; Wesley Knotts, Tucker County 5:26.09; Austin Barker-Gresser, South Harrison 5:26.76

3,200: Moore, Doddridge County 10:06.43; Rich, Buffalo 10:06.45; Whitehair, St. Marys 10:13.33; Black, Charleston Catholc 10:16.72; Zorn, Doddridge County 10:28.93; Hayden Harrison, Buffalo 10:38.01; Brandon Lively, Doddridge County 10:51.62; Haught, Magnolia 10:58.92; Jacob Pancake, Magnolia 10:59.97; Kelton Hutchins, Williamstown 11:02.52; John Bard, Richwood 11:33.38; Knotts, Tucker County 11:33.74; Clayton Irvine, Pocahontas County 11:45.12; Jarred Rawson, Pendleton County 11:49.95; Zack Cannady, Sherman 11:51.04; Thomas Bowles, Sherman 11:54.08

110 HH: Dillon Muhly-Alexander, Doddrodge County 15.74; Daniel Plaugher, Doddridge County 15.76; Colby Ennis, Greenbrier West 16.02; Tyler Snyder, Tucker County 16.17; Dylan Fetty, St. Marys 16.53; Terry Frasier, Richwood 16.91; Gabe Garrison, Buffalo 16.91; Hunter LeMasters, Tyler Consolidated 17.05; Devin George, Greenbrier West 17.46; Cody Sheppard, Buffalo 17.63; Levi Mowery, Richwood, 17.84; Anthony Johnson, St. Marys 17.90; Joseph Preat, Valley (Wetzel) 17.97; Walker Blosser, Tucker County 18.23; Jared Wegman, Tygarts Valley 18.46; Gary Boggs, Richwood 18.54

300 IH: Mitchell Goertler, Williamstown 41.57; Fetty, St. Marys 41.87; Plaugher, Doddridge County 42.21; LeMasters, Tyler Consolidated 42.53; Josh Lowther, Gilmer County 42.71; Snyder, Tucker County 42.87; Jarod Kacor, Magnolia 43.02; Troy Hubbard, Valley (Wetzel) 43.28; Phillip Mallory, Charleston Catholic 43.82; Jordan Tincher, Greenbrier West 44.05; Ortiz, Wahama 44.12; Austin Raines, Williamstown 44.91; Timothy Holster, Fayetteville 44.99; Mowery, Richwood 45.02; Kyle VanName, East Hardy 45.52; Cade Walker, Pocahontas County 46.31

4x100: Williamstown 45.43; Clay-Battelle 45.80; Magnolia 46.10; Tyler Consolidated 46.16; Greenbrier West 46.77; Doddridge County 47.06; Pendleton County 47.14; Valley (Fayette) 47.28; Paden City 47.43; East Hardy 47.47; Buffalo 47.49; Madonna 47.54; Midland Trail 47.65; Moorefield 47.77; Charleston Catholic 47.97; Tucker County 48.03

4x200: Williamstown 1:34.33; Magnolia 1:35.13; Clay-Battelle 1:36.00; Richwood 1:36.59; Charleston Catholic 1:36.60; Madonna 1:36.85; Tyler Consolidated 1:36.90; Midland Trail 1:37.36; Doddridge County 1:37.67; Greenbrier West 1:37.78; Valley (Fayette) 1:38.30; Pendleton County 1:39.61; Pocahontas County 1:39.75; Paden City 1:40.46; South Harrison 1:49.69; Buffalo 1:41.15

4x400: Williamstown 3:39.76; Doddridge County 3:42.91; Charleston Catholic 3:44.02; Tyler Consolidated 3:44.28; Madonna 3:45.03; Magnolia 3:45.78; Wahama 3:46.06; Clay-Battelle 3:46.61; Gilmer County 3:47.25; Tucker County 3:48.34; Pendleton County 3:49.45; Buffalo 3:49.74; Midland Trail 3:53.36; Greenbrier West 3:53.45; South Harrison 3:53.52; Sherman 3:55.95

4x800: Buffalo 8:38.35; Doddridge County 8:43.60; Williamstown 8:43.81; Tyler Consolidated 8:59.60; St. Marys 9:00.85; Charleston Catholic 9:01.19; Wirt County 9:02.61; Gilmer County 9:06.18; Wahama 9:10.23; Pendleton County 9:11.76; Tucker County 9:13.40; South Harrison 9:32.35; Magnolia 9:33.10; Sherman 9:33.80; Richwood 9:45.57; Midland Trail 10:40.97

Shuttles: Richwood 1:02.09; Doddridge County 1:02.97; Tucker County 1:03.20; Gilmer County 1:03.68; Greenbrier West 1:04.43; Paden City 1:05.03; Moorefield 1:06.25; St. Marys 1:06.26; Valley (Wetzel) 1:06.63; Tyler Consolidated 1:06.97; Pocahontas County 1:07.03; Midland Trail 1:07.53; Buffalo 1:07.64; Sherman 1:08.85; Williamstown 1:09.72; East Hardy 1:10.79

High jump: Muhly-Alexander, Doddridge County 6-04; Anthony Aviles, Gilmer County 6-04; Cottrill, Doddridge County 5-10; Fetty, St. Marys 5-10; Mason, Tucker County 5-10; Cory Cox, Greenbrier West 5-08; Nicholas McGee, Valley (Wetzel) 5-08; Adam Holliday, East Hardy 5-08; Ryan Slider, Calhoun County 5-08; Tucker Cain, Valley (Wetzel) 5-06; John Wells, Valley (Wetzel) 5-06; Barker-Gresser, South Harrison 5-06; Benjamin Weber, Richwood 5-06; Stephen Simmons, Pocahontas County 5-06

Pole vault: LeMasters, Tyler Consolidated 13-00; Dalton George, Williamstown 12-06; Goertler, Williamstown 12-06; Ian Spencer, Doddridge County 12-06; Dyllon Hayes, Doddridge County 12-06; Raines, Williamstown 11-06; Josh Ruble, Tyler Consolidated 11-06; Donald Smith, Valley (Wetzel) 10-06; Cain, Valley (Wetzel) 10-00

Long jump: Gore, Fayetteville 21-04; Muhly-Alexander, Doddridge County 20-10; Frasier, Richwood 20-06; Fetty, St. Marys 20-03.75; Tim Weekly, Magnolia 20-02.50; Parker, East Hardy 19-09; Marcello Biondillo, Madonna 19-08.75; Rohde, Magnolia 19-04; Snyder, Tucker County 19-01.25; Bennett, Richwood 18-11.25; Aviles, Gilmer County 18-11; Ethan Pugh, Pocahontas County 18-09.50; David Woofter, Notre Dame 18-08.25; Cox, Greenbrier West 18-07; Greg Clark, Union 18-05.75; Slider, Calhoun County 17-10.50

Shot put: Spencer Mason, Valley (Wetzel) 50-08.75; Evan Smith, Williamstown 49-09.50; Isaac Britton, Doddridge County 49-03.25; Reed Ratliff, Gilmer County 46-03.75; Jacob Highley, Tyler Consolidated 45-08.25; Marty Lipscomb, Doddridge County 45-07; Nathan Stout, Gilmer County 43-07.50; Austin Patterson, Clay-Battelle 43-01.50; Hunter Ashley, Gilmer County 43-01.50; Zack Killingsworth, Wahama 42:11.75; Alexander Graham, Richwood 40-02.50; Mike Adkins, Tucker County 39-11.75; Ryan Cain, Pocahontas County 39-04.50; Devin Rose, Pocahontas County 38-11.50; Tommy Coleman, Midland Trail 37-03.25; Braden Issacs, Greenbrier West 36-04

Discus: Britton, Doddridge County 149-07; Mason, Valley (Wetzel) 146-08; Ashley, Gilmer County 137-10; Jimmy Jemison, St. Marys 137-01.50; Smith, Williamstown 136-03; Nicholas Meadows, Williamstown 133-08; John Underwood, Doddridge County 128-06; Rose, Pocahontas County 128-00; Stout, Gilmer County 127-03; Lipscomb, Doddridge County 125-06; Adkins, Tucker County 120-09; Jacob Zombek, Bishop Donahue 119-05; Graham, Richwood 112-05.50; Coleman, Midland Trail 107-10; Larry Gwinn, Richwood 102-10; Ben Flanagan, Tucker County 102-06

Class A Girls Qualifiers

100 meters: Andrea Chidester, Williamstown 12.85; Kelsey Zuspan, Wahama 12.86; Brooklyn Hammer, Williamstown 13.15; Elaysia Hill, Bishop Donahue 13.18; Sydney Rush, Clay-Battelle 13.19; Fanta Kaba, Pendleton County 13.41; Jessica Kincaid, Tucker County 13.54; Brianne Cantley, Buffalo 13.65; McKayla Eddy, Clay-Battelle 13.71; Abigale Buchan, Valley (Fayette) 13.75; Kiera Standiford, Magnolia 13.80; Catherine Casingal, Charleston Catholic 13.87; Maria Mullin, East Hardy 13.93; Hillary Casteel, Tyler Consolidated 14.01; Corbin Dewitt, Greenbrier West 14.33; Adre'ona Castle, Sherman 14.44

200: D'Andra Swiger, Doddridge County 26.32; Chidester, Williamstown 26.32; Zuspan, Wahama 26.96; Lindsey Baker, Wheeling Central 27.42; Hannah Carreon, Clay-Battelle 27.65; Rush, Clay-Battelle 27.70; Kincaid, Tucker County 27.93; Cantley, Buffalo 27.96; Kaba, Pendleton County 27.97; Hill, Bishop Donahue 28.01; Kellie Bedell, Moorefield 28.38; Buchan, Valley (Fayette) 28.63; Kerstyn Cline, Tyler Consolidated 28.75; Karson Tolliver, Wahama 29.02; Castle, Sherman 29.76; Tabatha Baire, Greenbrier West 30.38

400: Chidester, Williamstown 59.99; Madelin Gardner, Williamstown 1:02.15; Mariah Hall, Clay-Battelle 1:02.28; Kaba, Pendleton County 1:03.42; Kelsey Kyle, Tucker County 1:03.83; Kathleen Cornell, Williamstown 1:03.88; Bedell, Moorefield 1:03.99; Asia Mann, Gilmer County 1:04.65; Sofia Herrick, Magnolia 1:05.54; Kincaid, Tucker County 1:05.66; Emily Strickler, St. Marys 1:05.88; Ashley Burgess, Richwood 1:06.12; Chloe Conner, Madonna 1:06.59; Chelsea Bonner, Tucker County 1:06.81; Jamie Bailey, Richwood 1:06.83; Lauren Pelva, Valley (Fayette) 1:09.86

800: Maggie Drazba, St. Marys 2:28.68; Cami Mossor, Williamstown 2:33.86; Payton Mullens, Charleston Catholic 2:34.14; Peyton Keener, Charleston Catholic 2:34.47; Quincy McKown, Charleston Catholic 2:35.38; Breanna Mazzella, Richwood 235.57; Carley Fletcher, Tyler Consolidated 2:36.06; Carley Ellison, Williamtown 2:36.51; Lauren Cline, Magnolia 2:36.83; Olivia Miller, Tucker County 2:37.48; Allie Robinson, Williamstown 2:38.70; Rena Reid, Cameron 2:39.15; Melissa Murphy, Pocahontas County 2:39.39; Ashley Cassidy, Tucker County 2:40.76; Amelia Sobok, Sherman 2:45.31; Samantha Garretson, Sherman 2:49.40

1,600: Mossor, Williamstown 5:35.45; Mullens, Charleston Catholic 5:37.54; Keener, Charleston Catholic 5:39.00; Ellison, Williamstown 5:42.99; McKown, Charleston Catholic 5:43.01; Mazzella, Richwood 5:45.30; Cassidy, Tucker County 5:46.36; Drazba, St. Marys 5:46.66; Katie Benson, Gilmer County 5:52.53; Sara Dalen, Pendleton County 5:55.15; Madison Mullenax, Tucker County 5:56.68; Abbie Barnette, Trinity 5:57.92; Alex Gorrell, St. Marys 5:58.18; Reid, Cameron 6:00.06; Sebok, Sherman 6:00.78; Garretson, Sherman 6:12.22

3,200: Mazzella, Richwood 12:21.98; Cassidy, Tucker County 12:22.71; Drazba, St. Marys 12:23.84; Dalen, Pendleton County 12:39.44; Mullenax, Tucker County 12:48.52; Christa Harshberger, Magnolia 12:53.72; Amber Watson, Tyler Consolidated 12:53.80; Barnette, Trinity 13:08.76; Taylor Ambrose, Tucker County 13:09.90; Benson, Gilmer County 13:36.92; Annie Crockett, Charleston Catholic 13:37.68; Melissa Murphy, Pocahontas County 13:39.03; Sarah Settle, Williamstown 13:44.72; Sebok, Sherman 13:47.07; Kaitlyn Fulks, Williamstown 13:49.34; Garretson, Sherman 15:37.40

100 IH: Sarah Ferguson, Doddridge County 15.66; Carreon, Clay-Battelle, 16.18; Jessie Kerns, Williamstown 16.22; Haylea LeMasters, Tyler Consolidated 16.39; Gardner, Williamstown 16.51; Bailey Clark, Wheeling Central 16.91; Amber Evans, Tucker County 16.97; Haley Hinchman, Richwood 17.21; Makayla Clegg, Tyler Consolidated 1725; Kylie Moore, Tucker County 17.31; Caroline Miller, Tucker County 17.39; Kayla Hizer, Paden City 17.40; Presley Jordan, Trinity 17.52; Justice Ingram, Doddridge County 18.07; Hannah Green, Richwood 18.69; Drema Hinkle, Richwood 19.88

300 LH: Swiger, Doddridge County 46.28; Ferguson, Doddridge County 47.59; Gardner, Williamstown 48.33; Hinchman, Richwood 49.12; Miller, Tucker County 49.76; LeMasters, Tyler Consolidated 50.69; Aspen Matlock, Wheeling Central 50.91; Moore, Tucker County 50.98; Carreon, Clay-Battelle 51.73; Allison Wable, Tyler Consolidated 51.91; Miller, Tucker County 52.77; Kerns, Williamstown 53.22; Jordan, Trinity 53.78; Green, Richwood 58.56; Allison Christian, Sherman 1:01.59

4x100: Williamstown 52.23; Clay-Battelle 52.58; Wheeling Central 53.75; Charleston Catholic 54.15; Tyler Consolidated 54.19; Buffalo 55.19; Madonna 55.32; Wahama 55.49; Moorefield 55.81; Tucker County 55.83; Greenbrier West 56.66; Doddridge County 56.95; East Hardy 57.19; Gilmer County 57.23; Midland Trail 58.65; Richwood 58.78

4x200: Clay-Battelle 1:05.68; Williamstown 1:52.13; Wheeling Central 1:52.95; Tyler Consolidated 1:53.74; Charleston Catholic 1:54.61; Madonna 1:55.59; Greenbrier West 1:58.61; Magnolia 1:58.67; Moorefield 1:59.66; Gilmer County 1:59.86; Richwood 2:00.71; Buffalo 2:01.16; Trinity 2:01.93; Midland Trail 2:03.11; Pocahontas County 2:06.29; East Hardy 2:10.42

4x400: Clay-Battelle 4:23.86; Madonna 4:29.69; Williamstown 4:30.22; Charleston Catholic 4:32.46; Tyler Consolidated 4:33.43; St. Marys 4:37.02; Magnolia 4:38.13; Gilmer County 4:38.40; Richwood 4:40.10; Tucker County 4:46.62; Trinity 4:45.52; Wirt County 4:45.96; South Harrison 4:54.10; Pocahontas County 5:05.53; Fayetteville 5:29.59; Sherman 5:32.47

4x800: Tyler Consolidated 10:31.00; St. Marys 10:40.55; Magnolia 10:44.19; Trinity 10:47.65; Williamstown 10:49.35; Gilmer County 10:55.37; Madonna 11:02.31; Clay-Battelle 11:06.21; Charleston Catholic 11:11.19; Tucker County 11:18.79; Wirt County 11:32.20; Sherman 11:45.12; East Hardy 12:03.20; Richwood 12:07.66; Midland Trail 12:30.34; South Harrison 12:39.84

Shuttles: Williamstown 1:07.30; Wheeling Central 1:09.57; Tucker County 1:09.81; Tyler Consolidated 1:11.29; Gilmer County 1:12.97; Paden City 1:13.01; Doddridge County 1:13.86; Richwood 1:14.17; Valley (Wetzel) 1:14.41; Madonna 1:15.30; Trinity 1:16.41; Moorefield 1:19.06; East Hardy 1:19.21; Magnolia 1:19.31; Clay-Battelle 1:19.40; Sherman 1:22.92

High jump: Swiger, Doddridge County 5-06; Megan Steele, Williamstown 5-04; Miller, Tucker County 5-02; Ciara Flowers, Williamstown 4-10; Maddie Ross, Cameron 4-10; Clegg, Tyler Consolidated 4-10; Buchan, Valley (Fayette) 4-10; Bailey, Richwood 4-10; Abagail Willey, Valley (Wetzel) 4-08; Haley Stephenson, Doddridge County 4-08; Megan Carpenter, Tyler Consolidated 4-06; Whitney Smith, Moorefield 4-06; Nancy Yates, East Hardy 4-06; Emily Smallman, Valley (Fayette) 4-04; Brianna Farnsworth, Richwood 4-04; Summer Nelson, Tucker County 4-04

Pole vault: Lincoln Postlewaite, Williamstown 10-06; LeMasters, Tyler Consolidated 9-01; Chelsey Randolph, Doddridge County 8-06; Erica Amos, Williamstown 8-00; Casingal, Charleston Catholic 8-00; Mason, Valley (Wetzel) 7-06; Caroline Bantug, Tyler Consolidated 7-06; Casteel, Tyler Consolidated 7-00

Long jump: Swiger, Doddridge County 16-00; Chidester, Williamstown 15-09; Ferguson, Doddridge County 15-09; Zuspan, Wahama 15-07; Faba, Pendleton County 15-03; LeMasters, Tyler Consolidated 15-02.50; Cline, Tyler Consolidated 14-10.25; Carreon, Clay-Battelle 14-08.75; Stephenson, Doddridge County 14-08.50; Mullin, East Hardy 14-06.75; Willey, Valley (Wetzel) 14-06; Hannah Brown, Richwood 14-03.25; Kelsey Kyle, Tucker County 14-02.75; Hannah Currence, Tygarts Valley 14-02; Buchan, Valley (Fayette) 13-01.25; Sheppard, Greenbrier West 12-11.75

Shot put: Tiffany Jones, Union 35-05.75; Savannah Phillips 33-06; Amos, Williamstown 33-02; Laura Taylor, St. Marys 32-00.75; Becky Beiter, Bishop Donahue 31-10.25; Aiyana Kachmarek, Tucker County 30-07; Taylor Pavan, Madonna 30-05; Rylee Cunningham, Williamstown 30-02.25; Stina Fardig, St. Marys 29-05.50; Gina Marks, Charleston Catholic 29-09.25; Larisa Gordon, Gilmer County 29-07; Gabriella Glaspell, Doddridge County 28-07; Lydia Mullenax, Tucker County 28-05.50; Amber Linville, Tug Valley 25-07.50; Jordan Canterbury, Sherman 24-07.25; Cameron Baisden, Tug Valley 22-02.50

Discus: Phillips, Doddridge County 105-09; Kachmarek, Tucker County 99-01; Melissa Cielewski, Williamstown 95-11; Cunningham, Williamstown 95-09; Gordon, Gilmer County 95-03; Spencer, Williamstown 95-00; Frediriciah Gardner, Pocahontas County 94-08; Jones, Union 92-07; Pavan, Madonna 89-03; Beiter, Bishop Donahue 88-05.50; Glaspell, Doddridge County 86-10; Taylor, St. Marys 86-05.50; Rachel Cropper, Clay-Battelle 84-03; Amick, Richwood 71-04.50; Raven Boggs, Richwood 71-04; Marissa Kennan, Richwood 57-07


Print

User Comments