Get Connected
  • facebook
  • twitter
Print

Prep track: Class AAA Region 3 championship results

High school

Wednesday

Class AAA Region 3 championship

At Laidley Field

Boys

Team scoring: 1. Greenbrier East 145; 2. Ripley 94; 3. George Washington 75; 4. Capital 72; 5. Beckley 66; 6. Shady Spring 46; 7. Oak Hill 36; 8. Riverside 11; 9. Princeton 10; 10. South Charleston 2.

100m - 1. Ramon Edwards (Beck) 10.99; 2. Benjamin Lilly (Shady) 11.53; 3. William Jackson (Rside) 11.65.

200m - 1. Ramon Edwards (Beck) 23.15; 2. Davon Tyson (Cap) 23.29; 3. Jacob Jackson (GW) 23.49.

400m - 1. Jacob Jackson (GW) 50.68; 2. Jovare Brown (OH) 50.98; 3. Jacob Meadows (Beck) 51.28.

800m - 1. Antonio Jones (Rip) 2:03.99; 2. Levi Snedegar (GE) 2:04.77; 3. Chad Longanacre (Rip) 2:05.11.

1600m - 1. Matt Brafford (GW) 4:34.95; 2. Levi Snedegar (GE) 4:36.10; 3. Michael Ruhnke (Cap) 4:38.99.

3200m - 1. Matt Brafford (GW) 9:40.28; 2. Levi Snedegar (GE) 10:03.84; 3. Cody Gillespie (OH) 10:09.59.

100m hurdles - 1. Ryan Gregory (Rip) 16.62; 2. Malachi McCutcheon (GE) 16.66; 3. Will Walker (GW) 17.26.

300m hurdles - 1. Ryan Gregory (Rip) 41.05; 2. Will Walker (GW) 41.66; 3. Mason Tincher (GE) 41.87.

4x100m relay - 1. Capital (Davon Tyson, Edmond Harvey, Jamel Phillips, Naquay Little) 44.73; 2. Beckley  44.86; 3. Shady Spring 45.53.

4x200m relay - 1. Capital (Naquay Little, Edmond Harvey, Jamel Phillips, Davon Tyson) 1:33.58; 2. Greenbrier East 1:34.28; 3. Beckley 1:34.81.

4x400m relay - 1. Greenbrier East (Garrett Clemons, Tyler Hanna, Montana Poole, Trey Cochran) 3:32.26; 2. George Washington 3:36.57; 3. Ripley 3:38.45.

4x800m relay - 1. Greenbrier East (Owen Vandenberghe, James Messer, Garrett Clemons, Trey Cochran) 8:28.15; 2. Riupley 8:30.52; 3. Capital 8:44.40.

Shuttle hurdles - 1. Beckley (Reggie Berry, Nick Cook, Austin Weiss, Chase Hancock) 1:02.33; 2. Greenbrier East 1:02.68; 3. Shady Spring 1:02.79.

High jump - 1. Trey Cochran (GE) 6-02.00; 2. Marc Logan (OH) 6-02.00; 3. Tyler Hanna (GE) 6-00.00.

Pole vault - 1. Tristan Slater (Cap) 12-06.00; 2. Zane Griffith (Rip) 12-00.00; 3. Levi Whitt 11-00.00.

Long jump - 1. Ryan Gregory (Rip) 20-03.00; 2. Deon Marion (OH) 19-11.25; 3. Tyler Olexo (GE) 18-08.25.

Shot put - 1. Houstin Syvertson (Shady) 52-01.50; 2. Tre' Moore (GE) 47-06.50; 3. Nick Peyette (GW) 43-07.50.

Discus - 1. Devin Wooling (GE) 127-02; 2. Troy Lilly (Beck) 126-01; 3. Tre'Moore (GE) 125-01.

Girls

Team scoring: 1. Greenbrier East 155; 2. Shady Spring 115; 3. Ripley 73; 4. Beckley 54; 5. George Washington 35; 6. Capital 34; 7. Riverside 24; 8. South Charleston 22; 9. Princeton 20; 10. Oak Hill 18.

100m - 1. Shakira Bowman (Rside) 13.40; 2. Gabby Cecil (Prin) 13.50; 3. Brielle Coles (GE) 13.64.

200m - 1. Zhakiya Brown (SC) 27.77; 2. Audra Thomas (Rip) 28.01); 3. Shakira Bowman (Rside) 28.08.

400m - 1. Shaye Gadomski (GE) 59.93; 2. Lashonda McDowell (Beck) 1:00.24; 3. Zhakiya Brown (SC) 1:01.72.

800m - 1. Nicole Hegele (Shady) 2:35.97; 2. Adrienne Arnold (GW) 2:40.13; 3. Marie Abiqwe (SC) 2:41.23.

1600m - 1. Peyton Panger (Cap) 5:22.41; 2. Emily Fedders (Beck) 5:34.05; 3. Katie Ervin (GE) 6:01.88.

3200m - 1. Peyton Panger (Cap) 11:28.42; 2. Emily Fedders (Beck) 11:44.44; 3. Taylor Jackson (Shady) 12:44.03.

100m hurdles - 1. Tatiyanna Wood (Cap) 16.28; 2. Molli Cunningham (Rip) 16.40; 3. Holly Farkosh (Rip) 17.41.

300m hurdles - 1. Lyndsey Thompson (Shady) 48.71; 2. Alexandria Kominsky (Shady) 48.95; 3. Molli Cunningham (Rip) 49.41.

4x100m relay - 1. Greenbrier East (Brielle Coles, Maggie Butts, Lindsey McClintic, Ashton Holliday) 52.85; 2. Beckley 53.28; 3. Shady Spring 53.77.

4x200m relay - 1. Greenbrier East (Shaye Gadomski, Maggie Butts, Lindsey McClintic, Maddie McClintic) 1:49.20; 2. Ripley 1:51.00; 3. Beckley 1:53.39.

4x400m relay - 1. Greenbrier East (Ashley Morgan, Maddie McClintic, Lindsey McClintic, Shaye Gadomski) 4:12.68; 2. Beckley 4:20.61; 3. Shady Spring 4:44.66.

4x800m relay - 1. Shady Spring (Taylor Jackson,

Brianna Bevil, Nicole Hegele, Megan Young) 10:48.66; 2. Greenbrier East 11:05.25; 3. George Washington 11:15.37.

Shuttle hurdles - 1, Shady Spring (Josie Thomas, Nicole Hegele, Lyndsey Thompson, Alexandria Kominsky) 1:09.23; 2. Ripley 1:09.27; 3. Greenbrier East 1:10.13.

High jump - 1. Ashley Morgan (GE) 5-02.00; 2. Kaylee Dickenson (Shady) 5-02.00; 3. Brielle Coles (GE) 5-00.00.

Pole vault - 1-. Maddi Randolph (Rip) 8-06.00; 2. Kassey Wagner (GE) 8-06.00; 3. Erica Gibson (Rip)

7-06.00.

Long jump - 1. Maddie McClintic (GE) 15-11.50; 2. Ashley Morgan (GE) 15-08.75; 3. Heather Chernutan (Shady) 14-06.00.

Shot put - 1. Megan Irvin (GE ) 31-04.00; 2. Sarah Kessler (OH) 30-11.00; 3. Lillie Jacobs (GW) 29-11.75.

Discus - 1. Lillie Jacobs (GW) 112-06; 2. Alicia Marshall (Shady) 110-09; 3. Kaylee Dickenson (Shady) 98-03.

 


Print

User Comments