Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

PUBLIC COURTS: Tournament schedule, seeds

The full schedule for the first two days of the 55th annual Public Courts tennis tournament. All matches are at Schoenbaum Courts in Kanawha City, weather permitting. The tournament runs July 11-July 19.

Friday

5 p.m. — Men’s 4.0 singles: Mike Deardorff vs. Benjamin Canfield; Eric White vs. J.D. Underwood; Dante DiTrapano vs. Joshua Coombe; Women’s 3.0 singles: Jennifer Greenlief vs. Melissa Osborne; Meagan Shelton vs. Jacqueline Stump; Combined men’s 7.5 doubles: Salim Habash-Serry Habash vs. Logan Jarrett-Stephen Saldanha.

6:30 — Boys 15 singles: Sam Bowman vs. Ben Legg; Corey Ross vs. Robert Webster; Girls 15 singles: Joy Justice vs. Jade Sites; Men’s 3.5 doubles: Howard Salisbury-Lonnie Simmons vs. William Croson-Scott Graham; Combined mixed 7.0 doubles: Doug Poindexter-Linette Pratt vs. Noelle Evans-Torrey Evans; Lisa Dalporto-Marty Harmon vs. Kerry Viglianco-Zach Viglianco.

Saturday

9 a.m. — Men’s singles: Dominick Centofanti vs. Shane Dempsey; Jacob Lorenz vs. Rico Williams; Matthew Santen vs. Greg Pennington; Shane Thomas vs. Jad Malas; Blake Chambers vs. Robby Demarco; Men’s 70 doubles: Kent Robinson-Larry Widdecombe vs. Goutam Hattiangandi-Charles Wirts.

10 — Men’s singles: Ryan Massinople vs. Jason Prince; Dylan Jayasuriya vs. Tanner Mann; Aaron Allred vs. Josh Coombe; Andrew Jones vs. Tracey Lambert.

10:30 — Men’s 45 singles: Jonathan Lett vs. Phil Marchun; Men’s 3.5 singles: Kyle Spaulding vs. Daniel Moore.

11:30 — Men’s 4.0: Serry Habash vs. Anoop Bhasin; Combined mixed 7.0 doubles: Jack Harrison-Kristen Harrison vs. Shannon Elliot-Amon Samples; Bud Cochran-Lois Greene vs. Melanie McClellan-Michael McClellan; Brooke King-Keith King vs. Jeff Goins-Dinah Hurley.

12:30 p.m. — Mixed 55 doubles: Kerry Viglianco-Don Wang vs. Steven Michael-Donna Michael; Men’s 3.0: Ed Tiffey vs. Barry Tackett; Men’s 3.5: John Nichols vs. Eric White; Men’s 4.0: Faron Williamson vs. Noah Cable.

1:30 — Men’s 45: Patrick Paxton vs. David Schwirian; Women’s 3.5: Emilie Love vs. LaDonna Tackett; Combined mixed 6.0 doubles: Debra Keffer-Brycen Miller vs. Kathleen Schlessler-Shawn Wheeler; Combined mixed 8.0 doubles: Christina Centofani-Eric Jarrett vs. Peter Teichman-Jamie Tridico.

2 — Men’s 3.5: J.D. Underwood vs. Stephen Saldanha; Women’s 3.0: Rosalia Ianham vs. Deidra Muto.

3:30 — Men’s 60 doubles: Lamonte Clements-Doug Poindexter vs. Kamal Shaar-Don Wang; Men’s 3.0: Andy Elliot vs. Aric Margolis; Men’s 3.0 doubles: Jonathan Adler-Patrick Donaghey vs. L.G. Cochran-William Hicks; Women’s 3.0 doubles: Laurel Pennington-Tammie Cooper vs. Ashley Bailey-Laura Grimm; Lisa Burton-Julie Stebbins vs. Karen Cochran-Emily Uy; Combined mixed 8.0 doubles: Paul White-Katherine White vs. Dante DiTrapano-Laurie Lile.

5 — Men’s singles: James Kent vs. Zach Hatfield; Dominick Centofanti or Shane Dempsey vs. Jacob Lorenz or Rico Williams; Jad Malas or Shane Thomas vs. Bud Vredeveld; Blake Chambers or Robby DeMarco vs. Patrick Walker; Women’s 4.0 doubles: Robin Porter-Tera Winfree vs. Rebekah Hoh-Melissa Williams.

6:15 — Men’s singles: Mark Cassis vs. Matthew Santen or Greg Pennington; Ryan Massinople or Jason Prince vs. Dylan Jayasuirya or Tanner Mann; Men’s 55 doubles: Robin Bailey-Mark Seekely vs. Nick Estes-Barry Kelly; Men’s 3.0: William Wagner vs. Jeffery Mace.

7:30 — Men’s singles: Aaron Allredc or Josh Coombe vs. Chris Pratt; Andrew Jones or Tracey Lambert vs. Matt Sherba; Combined men’s 8.5 doubles: Vincent Centofanti-Andrew Jarrett vs. Roger Cooke-Christopher Ritchie; Parent-child doubles: Jack Hamilton-Claire Hamilton vs. Sandra Zubick-Tyler Zubick; Sarah Fox-Sam Fox vs. Lindsay Goff-Jason Goff.

Seedings

Boys 15 singles — 1. James A. Mcintosh.

Boys 12 singles — 1. Alex Stacy, 2. Azeem U. Khan.

Men’s open singles — 1. James Kent, 2. Patrick Walker, 3. Mark Cassis, 4. Christopher Pratt, 5. Matt Sherba, 6. Dominick Centofanti, 7. Ryan Massinople, 8. Bud R. Vredveld.

Women’s open singles — 1. Katherine P. Gillis, 2. Kate E. Huck.

Men’s open doubles — 1. Neil P. Rajapaske/Scott D. Zent, 2. Matt Hughes/Patrick Walker, 3. Dominick Centofanti/Jaymes Haggerty, 4. David F. Nelson/Matt Sherba.

Women’s open doubles — 1. Jomarie Bohn/Mary Carol Liberatore, 2. Alyssa Hackworth-Irvin/Erica White.

Mixed open doubles — 1. Mark Cassis/Katherine P. Gillis, 2. Jaymes Haggerty/Mary Carol Liberatore.

Men’s 45 singles — 1. Scott D. Zent, 2. Bryan Kerwood Mabe, 3. Nithi N. Ramonda, 4. Bud R. Verdveld.

Men’s 60 singles — 1. Enerio Melis, 2. Thomas Lane.

Men’s 60 doubles — 1. George Bsharah/Jack Harrison, 2. Steven Rubin/Rick Voorhees.

Women’s 45 doubles — 1. Patti Dodson/Shari L. Reed, 2. Kimberly N. Nelson/Donna D. White.

Mixed 55 doubles — 1. Ann Bradley/Steven Rubin, 2. David Campbell/Sandy M. Campbell.

Men’s 3.0 singles — 1. William Wagner, 2. Stephen Blackwell.

Men’s 3.5 singles — 1. Matthew Luke Sutton, 2. Christopher W. Reger, 3. Douglas Toliver, 4. Joshua Lawson.

Men’s 4.0 singles — 1. Steven A. Michael, 2. Jay Mcclanahan, 3. Jordan T. Hughes, 4. Summer Cook.

Men’s 4.5 singles — 1. David F. Nelson, 2. Matt Hughes.

Women’s 3.0 singles — 1. Allison Ballard, 2. Christie Goldman.

Women’s 3.5 singles — 1. Emilie Love, 2. Ashley M. Kennedy.

Men’s 3.0 doubles — 1. Erik Engle/William Wagner, 2. David Long/Aric Margolis.

Men’s 3.5 doubles — 1. Roger D. Hager/Douglas Toliver, 2. Paul G. Manahan/Tom S. Provost.

Men’s 4.0 doubles — 1. Zachary Casto/Jad Malas, 2. Casey Hudson/Zachary A. Koenig.

Women’s 3.0 doubles — 1. Allison Ballard/Beth Trethewey, 2. Yukiko Casto/Kay Smith.

Women’s 3.5 doubles — 1. Ashley M. Kennedy/Ashley White, 2. Gail Carter/Pam A. Farris.

Women’s 4.0 doubles — 1. Debby Berry/Kelli Hinkle, 2. Nancy Anne Bradley/Lisa A. Hunter.

Men’s combined 7.5 doubles — 1. Timothy J. Koenig/Matthew Luke Sutton, 2. Scott Dean/Richard Trethewey.

Men’s combined 8.5 doubles — 1. Scott E. Harper/Zachary A. Koenig, 2. Roger A. Cooke/Christopher Ritchie.

Women’s combined 7.5 doubles — 1. Jeannie L. Lacock/Cindy Null, 2. Debby Berry/Lauren Mcneely.

Combined mixed 6.0 doubles — 1. Amber Cook Walker/Robert J. Walker, 2. Patrick J. Donaghey/Laurel Pennington.

Combined mixed 7.0 doubles — 1. Andy Barker/Erica Dawn Barker, 2. Nancy Tiffey/ Daniel Moore, 3. Corey D. Campbell/Christine Minardi, 4. Barry W. Kelly/Stephanie L. Kelly.

Combined mixed 8.0 doubles — 1. Martha Boonsue/Nick Estes, 2. Benjamin M. Conaway/Kristin Warner.

Father-son doubles — 1. James D. Mcintosh/Thomas R. Mcintosh, 2. Nicholas I. Koenig/Timothy J. Koenig.

Father-son (15-under) doubles — 1. James A. Mcintosh/James D. Mcintosh, 2. Alex Stacy/David Stacy.

Parent-child doubles — 1. Perry Campbell/Sandy M. Campbell, 2. Jason Goff/Lindsay Goff.

Husband-wife doubles — 1. Deborah Harmon/Marty Harmon, 2. David F. Nelson/Kimberly N. Nelson.


Print

User Comments